Reklama
  • Poniedziałek, 28 listopada 2016 (08:00)

    Co lubi skóra maluszka?

Małe dziecko wymaga starannej i delikatnej pielęgnacji. Trzeba na nie chuchać i dmuchać, a wtedy odwdzięczy Ci się rozbrajającym uśmiechem. Bezcenne!

Reklama

To oczywiste, że skóra niemowlaka i małego dziecka pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych. Zaczyna ją przypominać dopiero po ukończeniu 2-3. roku życia. Dlatego wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji i za pomocą delikatnych środków kosmetycznych.

Pielęgnacja krok po kroku

Wybieraj odpowiednie preparaty. Produkty do pielęgnacji malca powinny zawierać łagodne substancje, które nie podrażniają wrażliwej skóry. Sięgaj po kosmetyki, które mają atest Instytutu Matki i Dziecka. Najlepiej kupuj też preparaty pochodzące z tej samej serii, opracowanej przez jednego producenta.

Kąpiel bez stresu! Rób to codziennie, najlepiej pod koniec dnia. Ciepła woda (37 stopni C) uspokaja i wycisza, zatem jest idealnym wstępem do spania. A jeśli stanie się codziennym rytuałem, czyli będzie wykonywana o stałej porze i w tej samej kolejności – maluszek szybko nauczy się, że po myciu czas na lulu.

Jeżeli skóra dziecka nie łuszczy się i nie jest podrażniona, sięgnij po zwykłe mydełko dla niemowląt lub płyn do kąpieli. Gdy jednak maluszek ma skórę atopową, potrzebuje specjalnych kosmetyków, tzw. emolientów, które myją, nawilżają i łagodzą podrażnienia. Po kąpieli osusz wszystkie fałdki, aby wilgoć nie spowodowała podrażnień skóry.

Pielęgnacja włosów. Nawet jeśli malec ma na głowie tylko meszek, warto go codziennie czesać szczotką z miękkiego włosia. Gładzenie główki wzmacnia cebulki włosów i uspokaja dziecko.

Podczas kąpieli trzeba także umyć głowę. Półrocznemu smykowi, który ma skórę głowy w dobrej kondycji, możesz myć włoski raz na trzy dni. Ale pamiętaj, by zaopatrzeć się w specjalny szampon dla dzieci, który nie szczypie w oczy, z tzw. formułą „no more tears”.

Tylko uważaj, by piana nie dostała się do oczu i uszu

Zmiana pieluchy. Skóra dziecka łatwo się odparza, dlatego często przewijaj brzdąca i zmieniaj pieluchy od razu, gdy zauważysz, że są zabrudzone.

Podczas przewijania przemywaj pupę niemowlaka za pomocą delikatnych, nawilżanych chusteczek. Krem lub maść na odparzenia stosuj tylko w sytuacji, gdy dojdzie do podrażnień skóry. Ale nie nakładaj grubej warstwy, tylko cienką.

Gruba zatyka pory pieluchy i sprawia, że ta słabiej chłonie wilgoć. Zanim nałożysz maluchowi pieluszkę, pozwól mu poleżeć przez 10-15 minut bez dolnej części ubranka, by partie ciała narażone na odparzenia miały swobodny dostęp powietrza. Od razu na jego buźce pojawi się szeroki uśmiech.

Sposób na suchą skórę. Jeśli skóra malca jest przesuszona, do jej pielęgnacji zastosuj oliwkę. Najlepiej sprawdza się nałożona zaraz po kąpieli na wilgotną skórę. Po miesiącu naskórek dziecka staje się dojrzalszy, a przesuszenie zwykle mija.

Wtedy lepiej zrezygnować z oliwki, bo może ona nasilić łojotok powodujący pojawienie się krostek. Aby uniknąć takich problemów, sięgnij po balsamy lub mleczka nawilżające dla niemowląt. Mają one lekką konsystencję i nie zatykają porów skóry.

Mycie buzi, oczu i uszu. Najlepiej zajmij się nimi tuż po kąpieli. Do czyszczenia buzi użyj jałowych gazików zmoczonych w przegotowanej wodzie – przetrzyj nimi czoło, brodę, nos i usta. Podobnie zrób z oczkami.

Przemyj je wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Do każdego użyj oddzielnego wacika. Uszy przemywaj tylko z zewnątrz i też za pomocą płatków kosmetycznych.

Wnętrze ucha nie wymaga czyszczenia, gdyż woskowina to jego naturalna ochrona. Patyczków higienicznych nie wolno wkładać dziecku do ucha, bo można w ten sposób uszkodzić błonę bębenkową.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.