Reklama
  • Czwartek, 14 stycznia 2016 (08:05)

    Czym myć ciało niemowlęcia?

Na forach internetowych świeżo upieczone mamy zastanawiają się, czym najlepiej umyć niemowlę w czasie kąpieli: gąbką, rękawicą czy gołą ręką. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

Reklama

BARBARA JAWORSKA: Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących używania gąbki czy też myjki do kąpieli niemowlęcia. Dlatego każda mama może myć dziecko w taki sposób, który dla niej jest najbardziej wygodny.

Moim zdaniem najlepiej (bo najhigieniczniej) jest kąpać malucha, masując go gołą ręką. Dotyk dłoni mamy lub taty jest dla maluszka przyjemny i poprawia jego samopoczucie. Jednak można też myć niemowlę myjką frotté.

Należy ją tylko często prać i prasować, aby zniszczyć gromadzące się na niej zarazki. Warto też raz na miesiąc wymieniać ją na nową. Pamiętajmy o jednym: jeżeli używamy myjki, a na ciele dziecka pojawiły się jakieś krostki, wyrzućmy ją, a w czasie leczenia zmian skórę myjmy dłonią.

Po ustąpieniu objawów choroby można znów korzystać z myjki (powinna być nowa). Jeśli zaś chodzi o gąbkę, to zdecydowanie ją odradzam – po użyciu szybko staje się siedliskiem dla bakterii i grzybów, które mogą szkodzić niedojrzałej skórze dziecka. Niestety, gąbki nie da się odkazić w taki sposób jak myjkę.

Więcej na temat:Nie | Barbara | myć | Ciało | ciało

Zobacz również

  • Niemowlę jest rozpalone, ma katar, pokasłuje? Podpowiemy ci, jak szybko mu pomóc i złagodzić dolegliwości zanim dostaniesz się do pediatry. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.