Reklama
  • Poniedziałek, 14 marca 2016 (14:00)

    Jak odzwyczaić dziecko od butelki

Im wcześniej zaczniemy odzwyczajać od niej malca i przekonywać go do picia z kubeczka, tym szybciej odniesiemy sukces. Radzimy, jak to zrobić krok po kroku.

Reklama

Picie przez smoczek każdemu niemowlakowi kojarzy się z bezpieczeństwem wynikającym z bliskości mamy. Dlatego też niektóre maluchy za żadne skarby świata nie chcą rozstać się z butelką.

Dla nas mam taki sposób karmienia czasem też jest wygodny, dlatego zwykle nie spieszy nam się, by uczyć malca pić z kubeczka.

Tymczasem dla maluszka długotrwałe korzystanie z butelki nie jest ani zdrowe, ani dobre.

Nie da się ukryć, że niemowlęta, które zbyt długo piją z butelki, są znacznie bardziej narażone na próchnicę butelkową. Poza tym długotrwałe ssanie smoczka sprzyja powstawaniu wad zgryzu, a w konsekwencji i wymowy.

Jeśli chcemy uchronić brzdąca przed takimi problemami, warto nie zwlekać z pożegnaniem butelki. Najlepiej zrobić to powoli, stopniowo i krok po kroku. Oto łatwy plan.

1. Wybierz odpowiedni moment

Podawanie butelki warto zacząć ograniczać, gdy dziecko ma 5-6 miesięcy i wprowadzamy do jego menu pokarmy inne niż mleko.

Maluszek w tym wieku nie ma jeszcze silnego nawyku picia przez smoczek, dlatego łatwiej niż starszak zniesie rozstanie z butlą. Jeśli jednak nie uda się w tym momencie jej odstawić, sprawa nie jest jeszcze przegrana. Warto, by rozstanie nastąpiło najpóźniej wraz ze zdmuchnięciem pierwszej świeczki na torcie.

Dlaczego jest to takie istotne? Im dłużej maluch jest karmiony przez smoczek, tym bardziej czuje się z nim związany i tym trudniej mu z niego zrezygnować.

Roczniak jest ugodowy i posłuszny, łatwo akceptuje zmiany. Jest więc duża szansa, że akcja „koniec z butelką” wtedy również zakończy się pomyślnie. Problemy mogą się pojawić, gdy dziecko wkroczy w fazę buntu dwulatka.

Ten etap zaczyna się zwykle po 18. miesiącu i może trwać nawet do 5. roku życia. Wtedy brzdąc próbuje stawiać na swoim, przeciwstawia się wszystkiemu i wszystkim, dlatego rozstanie z butelką może być trudne.

Gdy zdecydujemy, że czas pożegnać butelkę, wybierzmy dogodny termin. Nie powinien zbiegać się z innymi zmianami w życiu dziecka, np. pojawieniem się opiekunki, pójściem do żłobka, przeprowadzką. Każda, nawet drobna zmiana, to dla malucha duży stres.

Dziecko nie może być także wtedy chore – rozdrażnione oraz marudne nie będzie bowiem skore do współpracy.

2. Kup smykowi najlepszy kubeczek

W sklepie znajdziesz ich ogromny wybór – są modele z dzióbkiem twardym lub miękkim, rurką, wyglądające jak butelka, a także z pokrywką, przypominające „dorosły” kubek.

Nie każdy z tych modeli jest odpowiedni dla początkujących maluchów. U najmłodszych (po 6. miesiącu) najlepiej sprawdzi się tzw. kubek treningowy. Wygląda on jak butelka, ale zamiast smoczka ma miękki ustnik.

Ułatwia on dziec ku przechodzenie od karmienia butelką do picia z kubka. Równie odpowiedni dla tych maluchów będzie tzw. niekapek z miękkim dzióbkiem (twardy jest zalecany po 8. miesiącu dla dzieci, które potrafią już pić z kubka). Ma on specjalny zaworek, który przepuszcza płyn tylko wtedy, gdy dziecko go zassie.

Nieco starszemu smykowi, po 9. miesiącu, możesz kupić kubek ze słomką albo specjalną pokrywką, z którego można pić bez rozlewania tak jak osoba dorosła.

Pamiętaj też, że kubeczek powinien mieć atest i być poręczny, by maluch mógł sam trzymać go w rączkach.

3. Naucz malca korzystać z kubka

Po powrocie z zakupów zacznij oswajać smyka z kubkiem. Najpierw zaproponuj mu zabawę, np. podczas której dajecie pić pluszakom. Po kilku dniach nalej do niego mleko, włóż maluchowi ustnik do buzi i przechyl kubek, by smyk upił trochę płynu.

Poczekaj, aż przełknie. Przez kilka dni za każdym razem, gdy zechcesz napoić smyka, powtarzaj te czynności. Kiedy maluch zrozumie, do czego służy kubek, nauczy się z niego pić.

4. Pokarmy stałe podawaj łyżeczką

Od początku rozszerzania diety (od 5.-6. miesiąca) kaszkę, zupkę oraz deserek serwuj dziecku plastikową łyżeczką (jak to robić, piszemy na). Karmienie maluszka w ten sposób służy nie tylko nauczeniu go przeżuwania oraz połykania papkowatej konsystencji, ale też jest kolejnym krokiem prowadzącym do odstawienia butelki.

Z kolei miksowanie zupek i serwowanie ich dziecku w butelce utrwala u niemowlęcia nawyk jedzenia przez smoczek.

5. Stopniowo rezygnuj z butelki

Gdy maleństwo nauczy się pić z kubka, powoli podsuwaj go maluchowi zamiast butelki. Najpierw zrezygnuj z niej podczas jednego posiłku w ciągu dnia i np. po zupce serwowanej łyżeczką zaproponuj malcowi w kubku wodę lub mleko.

Po kilku dniach w podobny sposób zamień kolejne karmienie, np. mleko czy kaszkę na drugie śniadanie też podaj w kubku lub łyżeczką.

Na końcu zrezygnuj z posiłku serwowanego przez smoczek rano i wieczorem przed snem – o tych porach dziecku najtrudniej rozstać się z butelką, ale można sobie z tym poradzić.

Na śniadanie i kolację podawaj dziecku łyżeczką gęstą i sycącą kaszkę. Warto też wypracować nowe rytuały, które pomogą malcowi zasnąć bez butelki.

Możesz śpiewać brzdącowi kołysanki lub głaskać go po plecach. Te sposoby odwrócą uwagę maluszka od butelki, a także będą dawać smykowi poczucie bezpieczeństwa oraz wyciszać go przed snem.

6. Okazuj dziecku jak najwięcej czułości

W okresie odstawiania od butelki maluch może być bardziej marudny niż zwykle. Dla niego to dotkliwa strata, dlatego teraz potrzebuje od ciebie dużo wsparcia i zrozumienia.

W ciągu dnia (zwłaszcza o tych porach, kiedy najbardziej może brakować mu butelki) dostarczaj smykowi ciekawych pomysłów do wspólnych zabaw. Przed snem zaś dawaj mu poczucie bezpieczeństwa poprzez częste przytulanie dziecka.

7. Staraj się być konsekwentna i wytrwała.

Rozstanie z butelką może nie nastąpić szybko. Dziecko potrzebuje czasu, by zaakceptować tę zmianę. Powinnaś więc być cierpliwa i wytrwała.

Nie zrażaj się, gdy pojawią się problemy. Konsekwentnie podawaj smykowi kubek i karm go łyżeczką. Z czasem zapomni o butelce i przestanie o nią prosić.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Iwona Jankowska

Koniec z ciągłym podjadaniem w nocy!

Lekarze ostrzegają, że dzieci, które piją słodką mieszankę w nocy, częściej mają próchnicę oraz nadwagę. dlatego jak najszybciej należy je tego oduczyć. Sprawdź, jak możesz to zrobić:

● zadbaj o to, by smyk dobrze najadł się przed snem. Na kolację możesz mu podać mieszankę zagęszczoną kleikiem lub gęstą kaszkę. Są kaloryczne i sycące, dlatego na dłużej zaspokajają głód dziecka.

● Gdy maluch obudzi się i będzie domagał się mleka, zamiast niego zacznij podawać mu w kubku ciepłą wodę. Z czasem brzdąc sam stwierdzi, że nie warto przerywać snu tylko po to, by dostać ją do picia.

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.