Reklama
  • Środa, 23 grudnia 2015 (13:05)

    Jak uchronić maluszka przed grypą?

Już od kilku lat w sezonie jesienno-zimowym notuje się duży wzrost zachorowań na grypę. Często na chorobę tę zapadają też najmłodsze dzieci. Czy są sposoby, dzięki którym można uchronić smyka przed infekcją? O opinię na ten temat poprosiliśmy eksperta.

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Dziecko łatwo może się nim zarazić podczas kontaktu z już zakażoną osobą, zwłaszcza jeśli przebywa wraz z nią w zamkniętym pomieszczeniu.

Tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem zapobiegania grypie i wywoływanym przez nią powikłaniom są szczepienia ochronne. Szczepionkę może otrzymać już 6-miesięczne dziecko.

Reklama

Jeśli maluch jest szczepiony po raz pierwszy – konieczne jest podanie dwóch dawek w odstępie ok. 4 tygodni. Jeśli szczepienia były wykonywane w poprzednich latach – wystarczy jedna dawka.

Poza tym należy dbać o to, by dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia myło ręce wodą i mydłem. Zamiast zwykłego warto używać mydła antybakteryjnego, które usuwa z rąk większość zarazków.

Smyk obowiązkowo powinien myć ręce zwłaszcza po powrocie z dworu do domu, przed posiłkami oraz po skorzystaniu z toalety. Warto też oduczyć malca wkładania rąk do buzi, nosa i oczu oraz dotykania nimi twarzy, gdyż to właśnie poprzez brudne dłonie przenosi się większość infekcji.

W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę należy też unikać przebywania z dzieckiem w sklepach, kinach i salach zabaw.

Więcej na temat:smyk | wirus

Zobacz również

  • Wnuczek ma 8 tygodni. Trudno mu ssać pierś, ciągle płacze. Lekarz stwierdził u niego skrócone wędzidełko podjęzykowe? Co to oznacza i jak się to leczy? Pelagia z Makowa więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.