Reklama
  • Środa, 23 grudnia 2015 (13:05)

    Jaką kaszkę podawać dziecku?

To nie tylko pyszny, ale i zdrowy posiłek. Podpowiadamy, kiedy i w jakiej postaci warto proponować go dziecku.

Po pierwszych doświadczeniach z kleikami czas wprowadzić do menu maluszka kaszkę. Porcję tego lekkostrawnego i łatwego do przyrządzenia dania możesz podać dziecku niemal o każdej porze. Rano dostarczy smykowi energii na długi dzień, wieczorem wypełni brzuszek, dzięki czemu brzdąc prześpi całą noc.

Reklama

Po południu z kaszki można przyrządzić pyszny deser z dodatkiem owoców albo dodać ją do zupki. Chciałabyś wiedzieć więcej na temat kasz i kaszek? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców.

Kiedy należy ją wprowadzać?

● Według aktualnego schematu żywienia niemowlę może zacząć jeść kaszki po 4.-6. miesiącu życia. Na początek dobra jest kaszka bezglutenowa – ryżowa lub kukurydziana.

Jeżeli chcemy wprowadzić do jadłospisu brzdąca kaszkę z glutenem, np. mannę, ważne jest, aby jej pierwsze porcje maluch dostał w 5. (gdy jest karmiony tylko piersią) lub 6. miesiącu życia (jeśli dostaje mieszankę).

Dlaczego? Ponieważ w tym okresie organizm malca najłatwiej przystosowuje się do tolerowania glutenu. Jeśli nie wprowadzisz go do diety dziec- ka w 5. i 6. miesiącu, powinnaś zaczekać, aż niemowlę nieco podrośnie (skończy 9 miesięcy).

Którą podać na początek?

● Zaczynamy od kaszki bezglutenowej, np. ryżowej lub kukurydzianej. Jednocześnie powoli przyzwyczajamy organizm dziec- ka do tych z glutenem. Trzeba to robić ostrożnie, obserwując reakcję malca.

Jeśli zauważysz, że maluch ma biegunkę czy bóle brzuszka, poradź się pediatry – być może smyk cierpi na alergię pokarmową. Pierwsze posiłki glutenowe niemowlęcia to płaska łyżeczka manny (tradycyjnej lub błyskawicznej), dodana do 100 ml zupki warzywnej lub mleka modyfikowanego.

Po około 4 tygodniach możesz stopniowo zwiększać ilość kaszki glutenowej. W każdym tygodniu dodaj jedną łyżeczkę dziennie, aż dojdziesz do około 5-6 łyżeczek, czyli porcji wystarczającej, aby niemowlę się najadło.

Możesz też podać smykowi jakąkolwiek inną kaszkę z glutenem, np. jęczmienną lub kuskus. Najważniejsze, aby była dość drobna oraz szybko się gotowała. Pamiętaj, by w 1. roku życia malucha kupować wyłącznie specjalne kaszki przeznaczone dla najmłodszych.

To ważne, bo wszystkich producentów żywności dla niemowląt oraz małych dzieci obowiązują surowe przepisy dotyczące m.in. ich jakości i wartości odżywczej, podczas gdy inni wytwórcy nie muszą spełniać tak surowych norm.

Produkty te ponadto na każdym etapie produkcji podlegają bardzo restrykcyjnym kontrolom.

Jak najlepiej ją serwować?

● Kaszki mogą być gęste jak krem lub półpłynne. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami specjalistów ujętymi w schemacie żywienia należy podawać je nie butelką, lecz od razu łyżeczką. Dobrze, by była ona metalowa – wtedy jednak posiłek trzeba serwować ostrożnie, by nie urazić dziąseł niemowlęcia.

Jedynie okazjonalnie, w sytuacjach, gdy maleństwo zdecydowanie odmawia jedzenia kaszki łyżeczką i domaga się butelki, można mu pozwolić na picie półpłynnej kaszki. Wówczas warto kupić maluszkowi specjalny smoczek, np. z nacięciem z krzyżykiem lub ustnik treningowy z nieco większą dziurką do kubka niekapka.

Jak trzeba ją przyrządzać?

● Kaszkę mleczno-owocową albo zbożowo-owocową trzeba przygotowywać zgodnie z informacją na opakowaniu. Przyrządzając ją według przepisu, będziesz miała pewność, że posiłek jest wystarczająco treściwy. Jednocześnie unikniesz ryzyka, że maluch otrzyma za dużo witamin oraz składników mineralnych, w które kaszki są specjalnie wzbogacane.

Ich nadmiar zamiast służyć dziecku, może jednak niepotrzebnie obciążyć jego organizm. Różnego rodzaju drobne kasze, np. kuskus lub jęczmienną, można przyrządzać na gęsto i podawać z sosem, masłem lub jarzynką. Jednak wtedy kaszka powinna być rozgotowana, aby dziecku łatwo było ją przełknąć.

Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka. Tekst: Aleksandra Widler-Czarkowska

Więcej na temat:dziecko | dzieci | konsultacja | produkty | centrum | kaszka

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.