Reklama
  • Środa, 30 stycznia 2013 (13:46)

    Leczymy zapalenie płuc

Twój malec od kilku dni sucho pokasłuje, płytko oddycha i skarży się na ból w klatce piersiowej? Nie lekceważ tego. Smyk może mieć infekcję dolnych dróg oddechowych.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zapalenie płuc u dzieci często bywa powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych: przeziębienia, zapalenia oskrzeli lub grypy. Zdarza się jednak też, że pojawia się bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych w postaci gorączki czy kaszlu.

– Powszechną przyczyną zapaleń płuc u maluchów między 4. miesiącem a 3. rokiem życia są wirusy. Natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym ponad 40 procent przypadków choroby wywołują bakterie, głównie pneumokoki – wyjaśnia Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama

– Jeśli zauważymy, że dziecko kaszle od kilku dni, ataki kaszlu się nasilają i brzdąc miewa trudności ze swobodnym oddychaniem, trzeba wybrać się z nim do lekarza. Pediatra sprawdzi, czy w płucach nie dzieje się nic złego. Dokładnie osłucha malca, a jeśli będzie miał wątpliwości, skieruje smyka na badanie rent genowskie.

Dopiero wtedy podejmie decyzję o rodzaju terapii lub ewentualnym skierowaniu dziecka na leczenie do szpitala. Choć diagnoza wzbudza u rodzi ców strach, leczenie zapalenia płuc nie jest trudne, a większość dzieci powyżej 1. roku można leczyć w domu – uspokaja nasz redakcyjny ekspert.

Typowe symptomy

Jakie objawy mogą niezbicie świadczyć o tym, że maluszek ma zapalenie płuc? Poza typowymi oznakami infekcji dróg oddechowych, takimi jak obfity katar, suchy i męczący kaszel mówią o tym również następujące symptomy:

● maluszek ma przyspieszony oddech, duszności oraz bóle w klatce piersiowej. U niektórych dzieci można również zauważyć zasinienie wokół ust;

● dziecko wdycha powietrze z wyraźnym trudem;

● u niemowląt charakterystycznym objawem zapalenia dolnych dróg oddechowych jest poruszanie skrzydełkami nosa podczas oddychania;

● malec ma gorączkę. Z reguły jest ona dosyć wysoka (dochodzi do 39°C). Ale uwaga: u niektórych dzieci zapalenie płuc może przebiegać bez wzrostu temperatury;

● smyk jest bardzo osłabiony, ma gorszy apetyt, staje się apatyczny i rozbity.

Koniecznie do lekarza

Jeżeli zaobserwujesz u dziecka wymienione wyżej objawy, nie czekaj, tylko od razu idź z brzdącem do pediatry. Lekarz zapewne przepisze malcowi doustny antybiotyk do stosowania w domu.

Ponieważ choroba szybko postępuje, aby zapobiec jej dalszemu rozwojowi i potencjalnym powikłaniom, pediatra może zadecydować o podaniu antybio tyku nawet przy wirusowym zapaleniu płuc. Kuracja antybio tykiem trwa najczęściej 10-14 dni.

Oprócz tego trzeba będzie podawać dziecku osłonowo probiotyki (np. Dicoflor). Przez pierwsze dni choroby maluch będzie musiał też przyjmować środki przeciwgorączko we, zawierające paracetamol (np. Panadol, Calpol) lub ibupro fen (np. Ibufen, Nurofen).

Działają one także przeciwbólowo, więc dzięki nim malec będzie odczuwał mniejszy ból w klatce piersiowej. Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, pediatra zaleci maluchowi syrop mukolityczny, tzn. upłynniający śluz.

Najczęściej jest to Mucosolvan, Flegamina lub Ambroksol. Jeśli zapaleniu płuc towarzyszy skurcz oskrzeli, konieczne może okazać się podawanie szkrabowi wziewnych leków rozszerzających oskrzela.

Domowa pielęgnacja

Zapalenie płuc w warunkach domowych leczy się podobnie jak inne infekcje dróg oddechowych. Oprócz kuracji farmakologicznej zaleconej przez lekarza ważna jest także odpowiednia pielęgnacja smyka, której celem jest poprawa wentylacji płuc, czyli ich zdolności oddechowych. Aby pomóc dziecku:

● Kilka razy dziennie oklepuj plecy smyka. Kładź go na kolanach tak, by jego klatka piersiowa była trochę niżej niż pupa i dość mocno dłonią złożoną w tzw. łódeczkę oklepuj mu plecy. Uderzaj wzdłuż kręgosłupa od góry do dołu. Dzięki temu wydzielina zacznie się odrywać, a to ułatwi brzdącowi odkrztuszanie.

● Dwa-trzy razy dziennie wietrz mieszkanie i nawilżaj powietrze w pokoju chorego brzdąca.

● Jeśli malec ma wysoką gorączkę, rób chłodne okłady lub przecieraj dziecko wilgotną gąbką.

● Przygotowuj smykowi parowe inhalacje, np. z dodatkiem soli kuchennej lub sody oczyszczonej.

● Jak najczęściej proponuj malcowi ciepłe napoje, np. herbatkę z kwiatu lipy lub owoców anyżu.

● W ciągu dnia układaj smyka w pozycji półsiedzącej, by łatwiej było mu oddychać. Dziecko, które zachorowało na zapalenie płuc, powinno jak najwięcej leżeć w łóżku i odpoczywać. Po leczeniu czeka je wizyta kontrolna u lekarza oraz okres rekonwalescencji.

Zdaniem specjalisty

Zdjęcie

Dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra  z Instytutu Matki  i Dziecka  w warszawie /Arch. Bauer
Dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w warszawie
/Arch. Bauer

Kiedy brzdąc musi iść do szpitala?

W przypadku zapalenia płuc hospitalizacji wymagają małe niemowlęta, a także dzieci przewlekle chore, np. z problemami kardiologicznymi.

W szpitalu są leczone też maluchy, które z powodu duszności nie są w stanie funkcjonować w domu – muszą dostawać tlen i leki dożylne. Lekarz może także zdecydować o umieszczeniu w szpitalu smyka, który nie reaguje na leczenie w domu, np. jego stan nie poprawia się po 2-3 dniach terapii.

Warto wiedzieć!

Czy można uchronić dziecko przed infekcją płuc?

Zapalenie płuc zwykle jest następstwem innej choroby dróg oddechowych. Można zmniejszyć ryzyko jego wy stąpienia, szczepiąc dziecko przeciw grypie, pneumokokom i meningokokom.

Czy po zapaleniu płuc maluch będzie na nie częściej chorował?

Przechorowanie zapalenia płuc nie zwiększa podatności na następne infekcje.

Jeśli malec cierpi na nawracające zapalenia, trzeba znaleźć głębszą przyczynę choroby. Być może, np. w płucach smyka znajduje się ciało obce, np. połknięty koralik.

Zobacz również

  • Jak nie kupować prezentów dla dziecka?

    Po raz pierwszy staniesz przed zadaniem kupna prezentu dla małego dziecka? Chciałbyś kupić coś przydatnego ale boisz się, że będzie to nietrafiony podarunek? Przeczytaj nasz poradnik na temat... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.