Reklama
  • Wtorek, 17 maja 2016 (11:00)

    Masaże uspokajają niemowlaka

Potrafią wyciszyć, przywołać sen, uśmierzyć ból. Sprawdź, jak możesz wykorzystać kojącą moc dotyku.

Reklama

Łagodzący na bóle brzucha

Bolesne wzdęcia i ataki kolki jelitowej, spowodowane zaleganiem gazów w przewodzie pokarmowym, to najczęstsza dolegliwość niemowląt w pierwszym półroczu życia. Dzięki umiejętnemu masażowi nie tylko szybko ulżysz płaczącemu dziecku, ale też – wykonując go kilka razy dziennie – będziesz mogła zapobiec wystąpieniu przykrych dolegliwości.

Jak masować? Wyobraź sobie, że brzuszek malca to tarcza zegarowa. Pępek to godzina 12, prawa pachwina – 7, zaś lewa – 5. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara (to kierunek, w jakim biegnie jelito) zacznij masować lewą dłonią od godziny 7, przez 12 do godziny 5 (zakreślisz okrąg przypominający słońce). Następnie prawą dłonią masuj brzuszek smyka od godziny 11 do godziny 5 (zakreślisz półokrąg przypominający księżyc). Powtórz 6 razy kolejną serię ruchów słońce-księżyc.

Kiedy to robić? Najlepsza pora to ok. 30 min po posiłku. Masuj smyka nawet 8 razy w ciągu doby przez 10-15 dni.

Odprężający na rozładowanie napięcia

Widzisz, że maluszek wierci się, jest niespokojny? W takiej sytuacji dobre efekty może przynieść relaksujący masaż plecków, który pomoże się dziecku odprężyć.

Jak masować? Maluch powinien leżeć na brzuszku, z lekko rozłożonymi na boki nóżkami. Nie pozwól, by położył główkę – powinna być lekko uniesiona. Następnie połóż obie dłonie na górnej części pleców dziecka, tuż pod karkiem.

Delikatnie masuj plecki, przesuwając naprzemiennie ręce raz do jednego boku, raz do drugiego. Ruch twoich dłoni powinien przypominać poruszanie się nóg podczas jazdy na nartach. Powoli, lekko uciskając, przesuwaj swoje dłonie w kierunku kości ogonowej. Gdy skończysz, zacznij masować plecki w odwrotnym kierunku – od pośladków do karku.

Kiedy to robić? Zawsze, gdy dziecko jest pobudzone lub zestresowane. Masaż powinien trwać co najmniej 5 minut.

Relaksujący na dobry sen

Dobrze wiesz, że nieprzespana noc u dziecka oznacza brak snu również dla ciebie. Poza tym niewyspany maluch przez cały następny dzień bywa rozdrażniony i płaczliwy... Co zatem zrobić, by smyk szybko zasypiał i przestał budzić się w nocy? Pomasuj go czule przed snem.

Jak masować? Jedną dłonią przytrzymaj nadgarstek dziecka, zaś drugą przesuwaj w górę – od nadgarstka do ramienia, delikatnie uciskając rękę malucha. Możesz też wykonywać koliste ruchy po wewnętrznej stronie jego dłoni.

Kiedy to robić? Masuj maleństwo tuż po wieczornej kąpieli (tyle czasu, ile będzie mu to sprawiało przyjemność).

Ważne

Zanim zaczniesz masować dziecko, ogrzej dłonie i wylej na nie kilka kropel oliwki dla niemowląt. Zacznij od 3 minut zabiegu. Jeśli malec go polubi, wydłużaj czas – maksymalnie do 15 minut.

Świat kobiety
Więcej na temat:masaże | maluch | 'Maluch' | "Maluch" | najlepsza | 'Masa' | "Masa" | Masa

Zobacz również

  • Małe dziecko wymaga starannej i delikatnej pielęgnacji. Trzeba na nie chuchać i dmuchać, a wtedy odwdzięczy Ci się rozbrajającym uśmiechem. Bezcenne! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.