Reklama
  • Piątek, 30 sierpnia 2013 (10:05)

    Odwodnienie u dziecka - co robić?

Najczęściej dochodzi do niego wtedy, gdy smyk ma biegunkę i/lub wymiotuje. Sprawdź, co robić w takiej sytuacji. Dziecko, które ma zbyt mało płynów w organizmie, miewa spieczone usta, podkrążone oczy i mało elastyczną skórę. Smyk płacze, nie roniąc łez, oraz rzadziej siusia.

Jeśli jeszcze karmisz maluszka naturalnie, jak najczęściej przystawiaj chore dziecko do swojej piersi. Gdy brzdąc jest karmiony mlekiem modyfikowanym i nie skończył roku, dopajaj go niesłodzoną herbatką ziołową albo przegotowaną i ostudzoną wodą.

Starszakowi zaproponuj słabą herbatkę, rumianek lub też kompot z jabłek. Spróbuj nakłonić dziecko do wypicia specjalnego płynu nawadniającego, np. Acidolit, Floridral, Orsalit, Dicodral Liquido.

Reklama

Płyn nawadniający możesz też przygotować samodzielnie w domu. Do 120 ml przegoto wanej, ostudzonej wody dodaj 1 g soli kuchennej oraz 5 g glukozy i wymieszaj.

Jeśli maluch nie chce wypić absolutnie niczego innego, możesz podać mu odgazowaną colę lub butelkowaną wodę mineralną. Wszystkie płyny serwuj malcowi małymi porcjami, po 2-3 łyżeczki, za to często – co 3-5 minut. Jeśli symk wymiotuje, przed podaniem mu napoju lekko schłodź płyn (ciepły może nasilić wymioty).

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Ważne! Jeżeli dziecko odmawia picia, pojawią się u niego jakiekolwiek inne niepokojące symptomy (np. narastające osłabienie) lub maluch nie ma jeszcze skończonych 6 miesięcy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Pediatra oceni, czy malec rzeczywiście jest odwodniony, zbada, co jest tego powodem, oraz zdecyduje, czy smyk powinien trafić do szpitala, by podłączono mu kroplówkę z płynem nawadniającym.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska.

Więcej na temat:dziecko | Co robić? | pediatra | matki | Liquido

Zobacz również

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 69 osób Dodaj komentarz
Barbara

~Barbara -

Jeśli u dziecka zaobserwujemy objawy odwodnienia to sami już niewiele zdziałamy i koniecznie w takiej sytuacji należy udać się do szpitala. Dlatego bardzo ważne jest to żeby zapobiegać odwodnieniu w czasie biegunki. Czasem zykła woda to za mało aby nawodnić dziecko dlatego zawsze bezpieczniej podawać płyny z elektrolitami np orsalit dostępne w aptece. Jeśli dojdzie już do odwodnienia to nawet najjkuteczniejsze płyny podawane doustnie nie pomogą i konieczne wtedy jest nawadnianie dożylne czyli kroplówka

kasia29

~kasia29 -

Najlepsze są płyny nawadniające jak orsalit które zawierają elektrlity. Najlepiej pić je jak najczęściej. Ze względu na smak to warto je zchłodzić przed podaniem. Jeśli mimo naszych starań dojdzie do odwodnienia to koniecznie należy uda c się do szpitala. Tam nawodnią dziecka przy pomocy kroplówki.