Reklama
  • Wtorek, 6 września 2016 (08:00)

    Opieka nad niemowlakiem w upalne dni

Wysokie temperatury sprzyjają pojawianiu się problemów skórnych u maluszka. Radzimy, jak temu zapobiec.

Lato to dla niemowląt trudny czas. Maluchy zazwyczaj źle znoszą upały, bo łatwo się przegrzewają i szybko męczą. Poza tym gorące powietrze wysusza ich delikatną skórę, zaś słońce błyskawicznie ją podrażnia. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji można uniknąć takich kłopotów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Reklama

Filtry SPF dla dzieci

Do ochrony maluszka przed słońcem wybieraj wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla dzieci. Dla niemowląt odpowiednie są te z wysokim filtrem (SPF 50), dla dzieci po 1. roku życia mogą być nieco słabsze (SPF 30 lub 20).

Najlepiej chronią przed słońcem te preparaty, które zawierają mieszaninę filtrów mineralnych i chemicznych. Jednak można stosować je dopiero po 6. miesiącu życia dziecka. Dla młodszych maluchów i alergików bezpieczne są produkty tylko z filtrami mineralnymi.

Kąpiel i przewijanie

Małe dzieci nie mają w pełni rozwiniętych gruczołów potowych, dlatego w upalne dni jest im bardzo gorąco. Mokra i lepka od potu skóra łatwiej zaś ulega otarciom i podrażnieniom. Aby temu zapobiec, warto w ciągu dnia kilka razy odświeżyć malca, przecierając mu paszki, kark i fałdki skóry wilgotnymi wacikami lub wkładając go do wanienki z letnią wodą (ok. 36-37°C).

Codziennie wieczorem należy też wykąpać dziecko i umyć mu główkę. Poza tym w ciągu dnia koniecznie trzeba też co 2-3 godziny przewijać brzdąca, pozwalając mu w trakcie zabiegu poleżeć przez kilka minut z gołą pupą, żeby skóra pośladków mogła się dotlenić i zregenerować.

Nawilżanie ciała

Skóra dziecka jest wyjątkowo cienka i delikatna, dlatego szybko traci wilgoć. Tymczasem słońce, wiatr i częstsze o tej porze roku kąpiele dodatkowo ją wysuszają, co sprawia, że łatwiej ulega podrażnieniom i swędzi. Aby więc była gładka i zdrowa, trzeba ją regularnie nawilżać, smarując malca po kąpieli cienką warstwą mleczka lub balsamu przeznaczonego dla niemowląt, np. Nivea baby.

Gdy skóra maluszka jest bardzo sucha i szorstka w dotyku, warto sięgnąć po preparaty natłuszczające, tzw. emolienty, np. Emolium, Oillan. Można używać ich zarówno do mycia (emulsja, kostka, olejek do kąpieli), jak i do smarowania (balsam, krem, mleczko) maleństwa.

Ochrona przed słońcem

Z uwagi na to, że skóra niemowlęcia jest niedojrzała, łatwo przepuszcza promieniowanie słoneczne i ulega poparzeniom. Dlatego – zdaniem ekspertów – maluchy poniżej 6. mies. życia w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu, zaś starsze niemowlęta mogą cieszyć się nim zaledwie przez 15 minut (i to spędzając czas w półcieniu).

Aby uchronić dziecko przed negatywnym działaniem słońca, zawsze 20 minut przed wyjściem na dwór trzeba posmarować je specjalnym kosmetykiem z filtrem SPF. Później aplikację preparatu należy ponawiać co 2 godziny.

Magdalena Chomicka

Świat kobiety

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.