Reklama
  • Czwartek, 7 lipca 2016 (14:00)

    Pielęgnujemy niemowlę w upalne dni

O tej porze roku maleńkie dziecko potrzebuje szczególnej troski i ochrony. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o maluszka, by przez całe lato był w dobrej formie.

Dla niemowląt letnie miesiące to trudny czas. Organizm dziecka nie jest przyzwyczajony do wysokich temperatur, a jego skóra narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych łatwo ulega podrażnieniom. W jaki sposób zatem należy dbać o malucha, by tak jak my mógł czerpać same korzyści z uroków lata? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców.

Czy dziecko trzeba codziennie kąpać?

Reklama

NIE. Najnowsze zalecenia mówią, że maluszka wystarczy kąpać w wanience 2-3 razy w tygodniu. Na co dzień można mu robić tzw. kąpiel na sucho. Polega ona na dokładnym umyciu tych części ciała, które są najbardziej narażone na kontakt z bakteriami – zwłaszcza pupy, rączek, buzi i fałdek gazikiem namoczonym w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła dla niemowląt (buzię myjemy jedynie czystą wodą).

Jednak, gdy temperatury powietrza przekraczają 25°C, warto rozważyć kąpanie dziecka codziennie. Nie będzie to błędem, a rozgrzanemu, spoconemu maleństwu kąpiel przyniesie ulgę i... poprawi humor.

Czy ciałko noworodka smarować oliwką?

TAK. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia skóra dziecka jest bardzo sucha i się łuszczy, dlatego trzeba ją nawilżać. Oliwka skutecznie natłuszcza i zmiękcza wrażliwy naskórek noworodka. Jednak kiedy dziecko skończy miesiąc, jego skóra już nie potrzebuje tak intensywnej pielęgnacji.

Wtedy lepiej zrezygnować ze stosowania oliwki. Nadużywanie jej nie jest korzystne, ponieważ może powodować zatykanie porów skóry oraz powstawanie krostek.

Czy krem na odparzenia stosuje się przy każdej zmianie pieluszki?

NIE. Obecnie taka profilaktyka nie jest konieczna, a czasami może nawet okazać się szkodliwa. Nowoczesne pieluszki jednorazowe mają bowiem wewnątrz powłoczki z otworkami, które gęsty krem może zatykać.

To zmniejsza chłonność pieluchy, przez co mocz, zamiast wsiąkać głębiej, utrzymuje się przy skórze (co ją drażni). Kremu lub maści przeciw odparzeniom należy używać tylko wtedy, gdy pupa dziecka jest zaczerwieniona. Specyfik nakłada się cienką warstwą na umytą i osuszoną skórę.

Czy rzeczywiście pupę najlepiej myć wodą i mydłem?

TAK. Chociaż chusteczki nawilżane są wygodne w użyciu, lepiej stosować je od czasu do czasu, np. w podróży, a w domu myć dziecku pupę wodą z mydłem.

Wbrew obiegowym opiniom mydło w kostce jest łagodniejsze dla skóry niż chusteczki – nie zawiera konserwantów i innych dodatków, które mogą podrażniać wrażliwą skórę. To ważne teraz, kiedy częściej przewijamy maleństwo, by chronić je przed odparzeniami.

Czy ciało należy codziennie natłuszczać?

NIE. Zasadniczo po kosmetyki nawilżające należy sięgać tylko wtedy, gdy skóra jest szorstka lub pojawiają się na niej podrażnienia. Jednak o tej porze roku, gdy naskórek łatwiej ulega przesuszeniu, nawilżanie skóry malca balsamem lub mleczkiem może okazać się konieczne po każdej kąpieli.

Nie za dużo kosmetyków!

Podczas pielęgnacji niemowlęcia staraj się ich nie nadużywać. Zbyt wiele preparatów zatyka pory skóry. Dlatego gdy przed wyjściem na dwór posmarujesz ciało dziecka kremem przeciwsłonecznym, zrezygnuj już z nawilżającego.

✔ Stosuj produkty jednej marki. Mają podobny skład, więc nie będą wchodziły ze sobą w reakcje i nie uczulą dziecka.

Naj
Więcej na temat:upalne dni | Nie | to

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.