Reklama
  • Środa, 16 marca 2016 (13:05)

    Sposób na szczepienie bez bólu

Kiedy twój maluszek cierpi z powodu zastrzyku, chcesz jak najszybciej mu pomóc. Oto metody, które polecają nasze czytelniczki.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka. Tekst: Anna Szulc

Reklama

Przez pierwsze dwa lata życia dziecka kalendarz szczepień obowiązkowych jest wypełniony po brzegi. W ciągu tego czasu maluch dostaje zastrzyk nawet kilkanaście razy. Choć samo ukłucie zazwyczaj trwa krótko, bywa dla dziecka dość bolesne i w konsekwencji powoduje płacz oraz duży stres.

Czy można uchronić maluszka przed przykrymi doznaniami w czasie i po zastrzyku? Oczywiście! Wystarczy tylko odpowiednio przygotować siebie i maleństwo do zabiegu oraz zastosować jeden ze sprawdzonych sposobów łagodzenia bólu.

Poniżej przedstawiamy metody przetestowane i polecane przez nasze czytelniczki oraz specjalistów. Wypróbuj je – z pewnością przyniosą ulgę i oszczędzą stresu również twojemu maluszkowi.

Stosuję specjalny krem

Koleżanka podpowiedziała mi, że jej sposobem, aby dziecko nie poczuło ukłucia podczas szczepienia, jest posmarowanie mu przed zastrzykiem rączki lub nóżki specjalnym kremem, który działa znieczulająco.

Sama sprawdziłam to na moim półtorarocznym synku i... jestem zachwycona! Ostatnio Jaś podczas szczepienia nie uronił nawet jednej łzy.

Komentarz eksperta: ● Preparat o nazwie Emla można stosować już od 3. miesiąca życia dziecka. Krem jest na receptę, dlatego powinnaś poprosić o przepisanie go przed szczepieniem.

Upewnij się u pediatry, gdzie dokładnie będzie kłute dziecko. Posmaruj to miejsce godzinę przed zabiegiem i przyklej plaster (znajdziesz go w opakowaniu).

Po zdjęciu plastra efekt znieczulenia utrzymuje się przez 2 godziny (skóra pozostaje znieczulona na głębokość ok. 3 mm). Bez recepty od niedawna można kupić w aptekach gotowe plastry z kremem Emla (ok. 25 zł/2 szt.).

Daję słodki napój

Kiedyś usłyszałam, że podanie dziecku słodkiego napoju na ok. 2-3 minuty przed ukłuciem zmniejsza ból podczas szczepienia. Zanim więc wejdę do gabinetu zabiegowego z moją córeczką, daję jej do picia soczek. Chyba działa, bo mała w ogóle nie płacze...

Komentarz eksperta:

● Podanie dziecku czegoś słodkiego do picia rzeczywiście jest uznawane za skuteczny sposób na złagodzenie bólu podczas szczepienia. Niemowlakowi poniżej 6. miesiąca życia możesz podać osłodzoną wodę (2 łyżeczki glukozy na 100 ml przegotowanej wody).

Starszemu malcowi zaproponuj posłodzoną herbatkę lub właśnie sok. Pozwól szkrabowi napić się bezpośrednio przed szczepieniem albo zanurz w słodkim napoju smoczek i na czas zastrzyku podaj go dziecku do ssania. Według specjalistów równie skuteczne jest też po prostu przystawienie malca do piersi.

Tulę w ramionach

W czasie zastrzyku zawsze trzymam swojego synka na kolanach i mocno przytulam do siebie. Przytrzymuję małego tak, aby ręka dziecka lub udo przygotowane do szczepienia były nieruchome.

Komentarz eksperta:

● Dzieci lepiej znoszą ból, jeśli w momencie jego odczuwania znajdują się w ramionach rodzica. Ponadto badania wykazały, że 50 proc. stresu, który smyk odczuwa u lekarza, przechodzi na niego od towarzyszącego mu rodzica. Jeśli więc chcesz złagodzić niepokój u dziecka, sama staraj się zachować spokój oraz pewność siebie.

Zdaniem specjalisty

Idąc z maluszkiem na szczepienie, warto zabrać ze sobą ulubione zabawki smyka lub nowe książeczki, które mogą go zaciekawić. Można zainteresować dziecko dzwonkami w komórce albo piosenkami i filmami z iPoda lub innego odtwarzacza.

Warto spróbować odwrócić uwagę malucha dmuchaniem w wiatraczek lub trąbkę (udowodniono, że w pokonywaniu bólu pomagają ćwiczenia oddechowe). Jeśli smyk skupi uwagę na interesującej zabawie, okupi zastrzyk znacznie mniejszym stresem.

Zobacz również

  • Zabawa to... najlepszy sposób, by nasze dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i miało świetny humor. Oto, jak dokazywać z kilumiesięcznym maluszkiem. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.