Reklama
  • Czwartek, 14 stycznia 2016 (08:05)

    Sposoby na ciemieniuchę

Choć drobne łuski pod włoskami malucha nie są groźne, to wyglądają nieestetycznie. Podpowiemy ci, jak można się ich pozbyć.

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Olga Kublik

Zauważyłaś u swojego maleństwa szaro-żółte łuski, ukryte wśród włosków? To z pewnością ciemieniucha. Ta cienka skorupka jest objawem niedojrzałości gruczołów łojowych skóry, dlatego najczęściej przytrafia się niemowlętom w pierwszych miesiącach życia.

Reklama

Niekiedy jest jednak skutkiem alergii lub nawet atopowego zapalenia skóry (AZS). Bez względu na przyczynę, ciemieniuchę należy usunąć. Bo choć nie swędzi, ani nie boli, to jednak brzydko wygląda. A im grubszą stworzy warstwę, tym trudniej ją zlikwidować.

To ci się przyda

Do usuwania ciemieniuchy, oprócz odrobiny cierpliwości, potrzebna jest zwykła oliwka dla niemowląt, która posłuży do zmiękczenia łusek oraz szczotka i grzebyk do ich wyczesania.

Pozbycie się niechcianej skorupki nie jest trudne, ale może zdarzyć się, że będziesz musiała powtórzyć zabieg 2-3 razy.

Jeśli mimo to zmiany na główce nie znikną, sięgnij po specjalne preparaty do usuwania ciemieniuchy (Skarb Matki, BabyCap, Emolium, Mustela). Gdy to nie pomoże, warto pójść z malcem do pediatry.

Usuwanie ciemieniuchy - krok po kroku

Krok pierwszy - zmiękcz skorupkę oliwką

Aby łatwiej usunąć łuski z główki niemowlęcia, najlepiej zmiękczyć je oliwką. Jeśli ciemieniucha nie jest bardzo nasilona, wystarczy niewielka jej ilość.

Wieczorem, na godzinę-dwie przed planowaną kąpielą maluszka, wylej trochę kosmetyku na swoją dłoń i delikatnie wsmaruj go w skórę główki i we włoski dziecka. Pozostaw oliwkę aż do czasu mycia w wanience.

Zdarza się, że łuski nie chcą zejść. Możesz wówczas spróbować zmiękczyć je, przykładając maluszkowi kompres z oliwki lub ze specjalnego preparatu do usuwania ciemieniuchy. Wystarczy wylać płyn na gazę jałową lub na watę i przyłożyć do główki smyka.

Aby przytrzymać kompres na głowie maleństwa, warto założyć smykowi czapeczkę. Następnie należy sprawdzić na ulotce preparatu, jak długo trzeba pozostawić go na skórze brzdąca.

Krok drugi - umyj główkę malca

Resztki oliwki lub kosmetyku przeciw ciemieniusze trzeba dobrze spłukać. Włóż zatem maleństwo do wanienki i dokładnie umyj mu główkę, masując intensywnie palcami skórę.

Użyj szamponu dla dzieci lub delikatnego mydła dla niemowląt. Potem obficie spłucz włosy malca i ostrożnie wytrzyj miękkim ręcznikiem, by jak najbardziej je osuszyć.

Krok trzeci - wyczesz ciemieniuchę

Teraz czeka cię najważniejsze zadanie. Usiądź z malcem na kolanach, weź miękką szczotkę lub grzebyk do usuwania łusek (jest gęsty i ma kulki na zębach, by nie podrapać skóry dziecka).

Zacznij delikatnie wyczesywać płatki ciemieniuchy spomiędzy włosków dziecka. Co jakiś czas wycieraj grzebyk w pieluszkę, usuwając zebrane łuski.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.