Reklama
  • Środa, 30 stycznia 2013 (13:36)

    Zimowe kontuzje - jak pomóc dziecku

Sprawdź, jak pomóc smykowi, który podczas szaleństw na śniegu lub zabawy na ślizgawce potłukł się, skręcił nogę albo złamał rękę.

Stłuczenie

Może do niego dojść, gdy maluszek przewróci się na twardej powierzchni, np. na oblodzonym chodniku albo lodowisku. Aby złagodzić skutki kontuzji, zwykle wystarczą zimne okłady, maści oraz opatrunek.

Stłuczone miejsce boli i puchnie. Po kilku, kilkunastu minutach pojawia się siniak, potem krwiak.

Reklama

Zastosuj zimny okład. Możesz przyłożyć smykowi lód lub gotowy zimny kompres. Nie przy kładaj go bezpośrednio na skórę, tylko np. przez tetrową pieluszkę. Schładzaj stłuczone miejsce maksymalnie przez 15 minut. Potem zrób półgodzinną przerwę i znów przyłóż brzdącowi okład. Trzymaj bolącą kończynę dziecka w górze, np. na oparciu krzesła lub kanapy.

Załóż opatrunek – jeśli w miejscu stłuczenia pojawi się krew.

Zastosuj maści lub żele na stłuczenia np. Arcalen, Aescin w żelu. Użyj ich tylko wtedy, gdy nie doszło do uszkodzenia skóry. Jeśli skóra jest zdarta lub przecięta, niczym jej nie smaruj, jedynie umyj czystą wodą z mydłem.

Kiedy do lekarza?

■ GDY SINIAK (albo KRWIAK) JEST DUŻY;

■ GDY KOŃCZYNA JEST MOCNO SPUCHNIĘTA;

■ GDY STAW JEST DZIWNIE ZNIEKSZTAŁCONY;

■ GDY BÓL JEST DOTKLIWY, CO MOŻE WSKAZYWAĆ NA poważniejszy uraz, np. nA PĘKNIĘCIE LUB ZŁAMANIE KOŚCI.

SKRĘCENIE

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Jeśli podczas niefortunnej wywrotki noga lub ręka dziecka za mocno się wygnie, może dojść do skręcenia stawu. Zanim zawieziesz malca do lekarza, koniecznie unieruchom kontuzjowaną kończynę.

Maluch płacze z bólu, jego kończyna jest obrzęknięta. Dotykając bolącego miejsca, można poczuć, że jest ono cieplejsze i zaczerwienione. Dziecko odczuwa ból, ale po uspokojeniu może lekko poruszyć kończyną.

Schładzaj kontuzjowany staw śniegiem lub kawałkiem lodu. Zimny okład szybciej złagodzi ból. Pamiętaj jednak, by nie stosować lodu bezpośrednio na skórę, zawsze trzeba go najpierw owinąć w materiał. Przyłóż okład Na obolałe miejsce. Obrzęk zmniejszy stosowanie kompresów z Altacetem.

Ustabilizuj kończynę, używając chusty lub opaski elastycznej (patrz rysunek poniżej). Nie bandażuj zbyt ściśle, by nie doszło do niedokrwienia. Unieś nieco wyżej obolałą kończynę. To zatrzyma narastanie obrzęku.

Pojedź na ostry dyżur do szpitala albo zadzwoń pod numer 112 (lub 999) i dowiedz się, gdzie udać się z dzieckiem. Kontuzję kończyny powinien zobaczyć ortopeda.

Złamanie zamknięte i otwarte

Kości dzieci są elastyczne, dlatego rzadko dochodzi do złamań, może się to jednak zdarzyć po silnym urazie. Jeśli przy złamaniu kości skóra nie uległa uszkodzeniu, jest to złamanie zamknięte. Gdy doszło do przebicia skóry, mówimy o złamaniu otwartym.

Dziecko czuje intensywny ból w miejscu urazu, który nasila się przy dotykaniu i próbach ruchu. Smyk nie może poruszać kończyną. Czasem jest ona nienaturalnie wygięta. W miejscu złamania pojawia się obrzęk i lekkie zasinienie, dziecko może czuć także mrowienie.

Jeśli to złamanie otwarte, połóż na ranę jałowy opatrunek. Potem postępuj tak jak ze złamaniem zamkniętym. Jeśli to złamanie zamknięte, unieruchom miejsca urazu i dwa najbliższe stawy.

Dolną  kończynę możesz np. owinąć bandażem razem ze zdrową nogą. W przypadku przedramienia najlepiej posłużyć się trójkątną chustą. Unieruchomienie zmniejszy ból, a także zapobiegnie przemieszaniu się odłamków kości. nie podawaj dziecku niczego Do jedzenia i picia.

Bez konsultacji z lekarzem nie aplikuj też malcowi żadnych środków przeciwbólowych. zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij karetkę. Nie przewoź dziecka we własnym aucie. W szpitalu kończyna zostanie unieruchomiona na kilka tygodni w opatrunku gipsowym lub syntetycznym.

Konsultacja: Mikołaj Łaski, instruktor pierwszej pomocy. Tekst: Agnieszka Małyska

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.